Детска стоматология. Лечение на пулпит и кариеси при деца. Кореново лечение
Предмет на детската стоматология са временните зъби, непосредствено “пробили” постоянни и с незавършено кореново развитие постоянни. Много родители пренебрегват временните зъби, но трябва да бъдат наясно, че те страдат от всички заболявания както и постоянните. Нелекуваните кариеси прерастват в дълбок кариес, след това в пулпит, периодонтит, гангрена и много често се стига до умътрвяване на нерв на млечния зъб или неговото изваждане. Лечението им е два пъти по-важно поради:
Временните зъби
- предотвратяване на ранна загуба и нарушаване така на нормалната подредба на постоянните
- болка създаваща още в ранна възраст страх от стоматологични манипулации
- нарушаване на дъвкателния акт и от тук и правилното хранене на един подрастващ организъм
- увреждане на зародишите на постоянните зъби
- следене за правилното развитие на постоянните зъби, тяхната подредба и състояние
- ранно диагностициране на заболявания на меките тъкани и тяхното лечение
- приучаване на децата на отговорност и създаване на доверие към стоматолозите.
Пулпит при децата
Трябва да се знае, че при децата развитието на кариеси на временни зъби става в пъти по-бързо от тези на постоянните и от една ” малка черна точица или дупчица” се стига до диагнозата пулпит. Това се дължи на:
- по-слабата степен на минералицация на временните зъби
- страхът от стоматологични интервенции и криенето на болка от родителите
- тенденция за немиене на зъбките.
Временните зъби се пломбират по същите методи както и постоянните. По-особени са подходите при кореновото лечение. Това се дължи на факта, че “от долу” се развиват зародишите на постоянните и при невнимателна обработка на каналите , могат последните да се засегнат. В близкото минало се е практикувало или вадене на временния зъб или влагането на вещества които мумифицирали остатъците от неговата пулпа. Поради това, че ваденето води след себе си загуба на мястото за постоянния зъб, а мумификацията до увреждания на зародишите , все повече се налагат методите за обработка на каналите и влагането в тях на вещества на Ca(OH)2 основа като временно запълване. Разбира се старите методи са актуални и преценката е в ръцете на стоматолога, тъй като и те имат свои преимущества. Решението е много деликатно, както и работата с малките пациенти.
Профилактика и мотивация за орална хигиена
Д-р Марков препоръчва при децата да се наблегне на профилактиката и мотивацията за орална хигиена. Да се обърне внимание и на родителите да следят хигиената на децата и да бъдат стартелно информирани за методи на лечение и последиците от загуба на временни зъби преждевременно.
Информацията е с опознавателна цел. Тя е поднесена сбито и непълно.
Нашият съвет: при възникнали въпроси не се притеснявайте да ги зададете на д-р Марков.